Albania
Albania to malowniczy kraj położony na Półwyspie Bałkańskim, graniczący z Grecją, Macedonią, Kosowem i Czarnogórą. Zachodnia część kraju graniczy z morzami Jońskim i Tyreńskim. Przez mieszkańców ich kraj jest nazywany Shqipëri (Shqipëria). Albańska nazwa Shqipëria pochodzi od słowa Shqipoj oznaczającego mówić otwarcie, krótko i jasno.
Do 1990 roku Albania była izolowana od reszty świata przez reżim komunistyczny. Tymczasem w ostatnich kilku latach w Albanii zaszły daleko idące zmiany. Sprawiły, że stała się interesującym celem podróży, szczególnie dla osób ceniących przecieranie nowych szlaków i odkrywanie nieznanych zakątków Europy. Obecnie jest to najbardziej egzotyczny kraj naszego kontynentu. Mieszkańcy są gościnni i serdeczni dla turystów. Nie mniej wspaniała jest albańska przyroda. Dominują pierwotne górskie krajobrazy. Góry ciągną się przez cały kraj obejmując dwie trzecie powierzchni kraju. Należą one do rozległego łańcucha Gór Dynarskich. Oprócz gór, znajdziemy tu 362 kilometry pięknego wybrzeża z szerokimi i piaszczystymi plażami.


Tirana
Tirana jest stolicą Albanii i centrum finansowym kraju. Położona jest niemal w samym sercu Albanii nad trzema rzekami (Lane, Tirane i Terkuze), u stóp góry Dajti.
Centralnym punktem miasta jest plac Skanderbega – popularne miejsce wieczornych spacerów. Na placu zlokalizowane są takie budynki jak: Pałac Kultury, w którym obecnie mieści się m.in. opera, balet i monumentalny Bank Narodowy i Muzeum Narodowe. Na placu mieści się też zabytkowy meczet i wieża zegarowa Kulla e Sahatit (do 1970 był to najwyższy budynek w Tiranie). Pod kolumnami Pałacu Kultury warto odwiedzić też kilka nowoczesnych restauracji i barów.
Za najpiękniejszą budowlę w stolicy uznaje się, wspomniany wcześniej Meczet Ethem Beja. W przeszłości stanowił on jeden z elementów zabudowy historycznego centrum miasta. Świątynia wciąż jest miejscem modlitwy, ale dla zwiedzających jest dostępna w określonych godzinach. Warto do niej zajrzeć, ponieważ wnętrze zdobią bogate freski i sztukaterie.
Kolejnym punktem na mapie atrakcji w Tiranie jest Bunk’Art 1 . Muzeum mieści się w ogromnym bunkrze atomowym, zbudowanym dla dyktatora Envera Hodży. Obiekt robi wrażenie – ma powierzchnię 2685 m2, 5 podziemnych pięter i 106 pomieszczeń. W murach muzeum tworzy się wystawy oraz różnego rodzaju instalacje artystyczne.
Zwiedzając Tiranę nie można zapomnieć o dzielnicy Blloku, w której życie tętni od rana do wieczora. Uliczki przepełnione są restauracjami i kawiarniami. Nie brakuje też klubów, luksusowych sklepów i butików, a w powietrzu czuć niepowtarzalną i przyjemną atmosferę.
Symbolem Tirany jest betonowa piramida wybudowana w latach 80-tych przez córkę dyktatora, aby uczcić śmierć ojca. Obecnie jest to ulubione miejsce spotkań mieszkańców.
Tirana to świetnie miejsce dla miłośników gór! W dzielnicy Kinostudio wybudowano ponad 4 kilometrową kolejkę gondolową Dajti Ekspres, którą można wjechać na pobliskie szczyty.
W stolicy Albanii nie brakuje też artystycznych akcentów. Na wielu budynkach widoczne są kolorowe murale, które świetnie wpisały się w krajobraz miasta. Od 2018 roku organizowany jest coroczny festiwal MURAL, w ramach którego artyści z całego świata tworzą uliczne dzieła sztuki.
Nowy Bazar w Pazari i Ri – najstarszej dzielnicy Tirany oferuje lokalne produkty od miejscowych rolników. Oprócz świeżych owoców i warzyw, znaleźć tam można także przetwory, sery i mleko. Wokół stoisk z jedzeniem ulokowane są butiki z pamiątkami oraz wiele restauracji serwujących kuchnię albańską – warto tam zajrzeć!


Berat
Berat wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to najbardziej urokliwe miasto w całej Albanii, położone w środkowej części kraju nad rzeką Osum.
Berat to ośrodek turystyczny i kulturalny, który określany jest mianem „miasta – muzeum” oraz „miasta tysiąca okien”, ze względu na charakterystycznie usytuowane na stoku wzgórza białe domy z drewnianymi, ciemnobrązowymi oknami.
W Beracie warto zobaczyć ruiny zamku wraz z Muzeum Ikon Onufrego – prezentującego największy zbiór ikon w Albanii, stary most Gorica, wzgórze z tysiącem okiem „Mangalem” i pospacerować nowym deptakiem nad rzeką Osum.
Warto też zajść do Muzeum Etnograficznego, a także do Meczetu Ołowianego, Meczetu Kawalerów, Czerwonego i Białego Meczetu czy Cerkwi św. Teodora. Warta uwagi jest także winiarnia Cobo i kanion Osumi, a także wodospad Bogova i wodospady Sotira.


